ОРТОПЕДИЧНИ СТЕЛКИ ПО ИНДИВИДУАЛНА ОТЛИВКА
ПРИ НАС МОЖЕТЕ ДА ПОРЪЧАТЕ СТЕЛКИ ПО ИНДИВИДУАЛНА ОТЛИВКА НА ВАШЕТО СТЪПАЛО!
Ортопедичните стелки осигуряват опора на стъпалото по начин, който позволява тежестта на тялото да се разпределя равномерно, и се избягва прекомерният натиск върху отделни части на стъпалата и краката. Точно както клинът дава опора на клатещата се маса, направените по поръчка индивидуални стелки подобряват стабилността и силата на цялото тяло.
Хората, които редовно се занимават със спорт, прекарват повече време на крака от другите хора и натоварват стъпалата, краката и гърба си повече от неспортуващите. Травми като плантарен фасциит, разтежение на ахилесовото сухожилие и свърхпронация са често срещани при спортистите и се дължат на претоварване и преумора на някои части на стъпалото и краката. Тези травми могат да бъдат избегнати, ако се вземат предпазни мерки, които да гарантират, че няма да се стигне до преумора и претоварване, затова много спортисти избират да се предпазят от травми като използват направени по поръчка индивидуални стелки, комбинирани с подходящи за техния спорт обувки. Атлети, които използват ортопедични стелки, споделят че усещат по-голяма стабилност и по-добър контрол на движенията по време на тренировки и състезания, а също и по-малко травми.
Различните спортове водят до различни видове травми, повечето от които налагат използването на специални стелки. При лекоатлетите натоварването е основно в стъпалата. Най-често срещаните травми са свръхпронация (плоскостъпие) и болки в свода на ходилото, които често налагат използването на опора за петата и свода, а също и стелки, които осигуряват висока степен на омекотяване на ударите върху стъпалото. Спортистите, които носят бутонки, като например футболистите и ръгбистите, имат нужда от стелки, специално проектирани да направят по-удобни тясно прилепващите им обувки, а така също и осигуряващи по-добра опора на петата и свода на ходилото. Скиорите и сноубордистите често пренасят допълнителна тежест върху външната страна на стъпалата или сменят тежестта от петите върху пръстите.
Повечето от популярните днес спортове натоварват допълнително коленете, стъпалата и подбедриците. Важно е да обсъждате с ортопедичния техник вида на спортните си занимания, за да бъдете сигурни, че изработените по поръчка индивидуални стелки ще ви осигурят опората, от която имате нужда, за да стабилизирате тялото си и да се наслаждавате на любимите си занимания в продължение на още дълги години.
Физическите упражнения и спортът натоварват костите, мускулите и сухожилията. Това важи особено за начинаещите и за хората, които се връщат към спорта след дълъг период на обездвижване. Ортопедичните стелки могат да бъдат използвани много ефикасно за облекчаване на болката, както и за коригиране на биомеханичните различия на крака, които водят до травми.
Ортопедичните стелки са специално изработени така, че да компенсират индивидуалните биомеханични проблеми, а също така и да подпомогнат рехабилитацията при фрактури, изкълчвания и разкъсвания. Движенията на крака се контролират, с цел да се коригира функцията и да се намали напрежението в областите, предразположени към травми. Освен за облекчаване на натоварването и умората, която спортът и другите физически дейности оказват върху краката, ортопедичните стелки подобряват контрола на движенията, повишават подвижността и способстват за коригиране на гръбначните изкривявания. Изработените по поръчка индивидуални ортопедични стелки помагат и при биомеханична нестабилност, причинена от висок или спаднал свод.
Знаете ли, че размерът на вашето тяло и скоростта, с която бягате, определят типа обувки, от които имате нужда? За да проверите дали имате нужда от изработени по поръчка ортопедични стелки, погледнете подметките на обувките си. Равномерното износване от двете страни показва, че походката ви е нормална, но ако подметките ви са износени неравномерно, може би ще ви е от полза да започнете да използвате ортопедични стелки. Професионалният ортопедичен техник ще прецени вашата стойка и ще потърси средства, които да повлияят на движението Ви, преди да разработи типа стелка, която да съответства на вашето стъпало.
Травмите на стъпалата, краката и коленете са сред най-често срещаните травми, които лекоатлетите получават. Докато болката в крака е често срещан проблем при лекоатлетите на един или друг етап от техните занимания, други атлети са предразположени към травми в резултат на биомеханични разлики в стъпалата и долната част на крака.
Супинацията представлява извиване на глезена навън с извъртане на петата навътре по време на бягане или ходене и се дължи на прекалено висок свод на ходилото, при което върху външната страна на ходилото пада допълнителна тежест. Супинацията може да се дължи и на инверсия (завъртане) на подбедрицата. При лекоатлетите с биомеханични проблеми като например супинация, ударите върху стъпалото при бягане не се омекотяват достатъчно и натоварването се предава към страничните структури на крака, което води до травми като т. нар. медиален-тибиален стрес синдром. Лекоатлетите са също така изложени на риск от разтежение на ахилесовото сухожилие, перонеален тендинит, навяхвания и изкълчвания на глезена, и илиотибилиален синдром (ITBS) или синдром на илиотибиалната връзка. Един поглед към подметката на обувките Ви за бягане ще покаже дали имате такъв проблем, тъй като типичен белег за това е силното износване на външната страна на обувката. Възможно е също така образуването на калуси и буниони от външната страна на стъпалото. Обтегнатите мускули на прасеца влошават това състояние като подсилват супинационния начин на движение, а слабите глезени са причина глезена и стъпалото да се завърта по-лесно навън. Могат да се използват различни видове упражнения, които да укрепят глезените и да спомогнат за коригиране на супинацията. От първостепенно значение е да се избягват травмите и да се компенсира липсата на амортисьорна функция на ходилото. Изработените по поръчка ортопедични стелки спомагат да се преразпредели тежестта върху стъпалата за по-ефективно поемане на ударите, както и за изравняване на биомеханичната структура на стъпалата.
Свръхпронацията (плоскостъпието) се дължи на завъртане на глезените навътре при ходене или бягане, което на свой ред кара подбедрицата, коляното и бедрото да се завъртат към средата на тялото. Лекоатлетите, които имат този проблем, често пренасят допълнителна тежест върху средните структури на крака, което води до травми като постериорен тибиален тендинит. Свръхпронацията води до травми на коленете, например пателофеморален синдром, а също така и травми от претоварване като медиален тибиален стрес синдром, плантарен фасциит и ахилесов тендинит. Признаците на свръхпронацията са пети, които се извиват навътре, коленни капачки, които се накланят навътре, болки в коленете при бягане и обувки, които се износват най-бързо на петите. Лекоатлетите, които пронират, трябва да използват обувки с допълнителна опора в средата, както и подметка с твърда среда. Изработените по поръчка индивидуални стелки ще спомогнат за предотвратяване на по-нататъшно спадане на сводовете.
Подходящите обувки за лека атлетика осигуряват допълнително омекотяване, имат омекотяващ ударите ефект и дават стабилност на атлетите, които супинират или пронират. Важно е да се запомни, че обувките губят до около 50% от амортизиращия си ефект след около 400км. Упражненията за укрепване са изключително подходящи за заздравяване на слабите мускули и за компенсиране на биомеханичните различия. За лекоатлетите с много висок свод на ходилото или други биомеханични проблеми ще е от полза да се консултират с производител на ортопедични стелки за това как най-добре да стабилизират стъпалото и да увеличат амортизиращата му функция.
Тенисът е сравнително безопасен спорт, но въпреки това е добре да се вземат мерки, за избягването на травми на мускулите, които не се използват често извън корта. На тенисистите често им се налага да извиват тялото си в неестествени пози по време на игра, а технологиите в разработването на тенис ракетите е довело до необходимостта от развиване на по-висока скорост, с която играчите да удрят топките. През повечето време тялото на тенисиста е в поза, при която тежестта е концентрирана върху предната част на стъпалото, което води до травми и в долната част на крака. Стъпалата и глезените са под напрежение от непрекъснатите движения вляво и вдясно, както и от ускоряването при бягане и удряне на топката, типични за играта на тенис.
Както при другите ракетни спортове, тенисистите са предразположени към травми като изкълчване на глезена, фрактури и плантарен фасциит, както и възпаление на сухожилията в долната част на ходилото. Начинаещите тенисисти може да получат т.нар. медиален-тибиален стрес синдром (МТСС), възпаление на сухожилието, свързващо се с тибията. Често срещана травма в тениса е състояние, което засяга втория пръст на крака, при което се получава кръвозасядане под нокътя най-вече поради носенето на неподходящи обувки. Различните настилки на кортовете също оказват въздействие върху стъпалата и глезените. Навяхванията и изкълчванията на глезена най-често са резултат от носенето на неподходящи обувки. Биомеханичните различия в стъпалата могат да увеличат болката в глезените и подбедрицата.
Уверете се, че тенис обувките, които купувате пасват добре на крака, с достатъчно място в бомбето за големия пръст, но не толкова големи, че стъпалото да се плъзга в обувката, което може да доведе до болезнени пришки и мазоли. Когато мерите обувките, носете чорапите, с които ще играете тенис. Избирайте обувки късно следобед, когато стъпалата ви са леко отекли, за да можете да прецените как ще се чувствате, когато по време на игра краката Ви се подуят.
Когато сте на корта трябва да носите тенис обувки, тъй като те са специално предназначени да улесняват типичното движение наляво-надясно, използвано от играчите. Обувките за бягане може да причинят травми на ходилото и глезена, тъй като те нямат подплатени бомбета и са направени така, че да осигуряват по-голямо сцепление с терена. Освен че изравняват структурата на стъпалото и неутрализират биомеханичните отклонения, като супинация и свръхпронация, ортопедичните стелки, създадени специално за ракетни спортове и тенис, облекчават допълнителното натоварване, което пада върху възглавничките на стъпалото, и което причинява умора и намалява ефективността на играча. Използването на ортопедични стелки спомага за облекчаване на болките в кръста и предпазва от евентуални травми на стъпалата, глезените, коленете и таза. Ортопедичните стелки осигуряват допълнително омекотяване на ударите върху стъпалото, дават опора на свода и предпазват от допълнително натоварване плантарната фасция. Мнозина тенисисти ще се убедят ползата от ортопедичните стелки, създадени така че да осигурят и свобода на големия пръст.
Въртите се като в омагьосан кръг – наднорменото тегло води до болки в стъпалата и Ви излага на риск от увреждания, но от друга страна е трудно да спортувате когато Ви болят краката! Освен че увеличава напрежението в областите, където има стари травми, наднорменото тегло променя и начина, по който функционира стъпалото.
Промени в структурата на стъпалото
Наднорменото тегло увеличава натоварването върху стъпалата и особено върху вътре- шната страна на ходилото (увеличава се външния ъгъл на стъпване). Промените в стой- ката, предизвикани от увеличаването на телесната маса, също оказват влияние върху стъпалата. Крачките се скъсяват, сводът на стъпалото значително пропада, което го прави плоско и равно, стига се до т. нар. плоскостъпие. Пълните хора вървят с при- брани колене, което пренася тежестта на тялото върху вътрешната страна на ходилата, което пък от своя страна води до увреждане на сводовете и сухожилията на стъпалото и глезена. Изследванията показват, че хората с наднормено тегло са по-податливи на фрактури, изкълчвания и травми в резултат на физическо натоварване като например плантарен фасциит (възпалителни и дегенеративни изменения на плантарната фасция), както и различни форми на тендинит. Освен биомеханичните проблеми, наднорменото тегло води до подагра – натрупване на кристали на пикочната киселина в ставите на големия пръст, както и до диабет, които намаляват притока на кръв към стъпалата.
Докато ползата от движението и отслабването са безспорни, комбинацията на надно- рмено тегло с повишена физическа активност и упражнения може значително да уве- личи риска от травми на стъпалата, краката и глезените. Ако болката в стъпалата Ви пречи да се движите и да правите упражнения, ортопедичните стелки могат да Ви оси- гурят допълнителната опора, от която ще имате нужда, за да компенсирате биомеха- ничните различия в стъпалата и ще намалят допълнителното напрежение от надно- рменото тегло върху старите травми или увреждания. Направените по поръчка индиви- дуални ортопедични стелки свеждат до минимум свръхнатоварването, което надно- рменото тегло оказва върху тялото и омекотяват удара върху стъпалото, което отсла- бва допълнителното напрежение в ставите.
Защита от травми и хигиена на стъпалата
Освен че трябва да се консултирате с вашия лекар, за да сте сигурни че новата Ви про- грама за физическа активност е безопасна и ефективна, уверете се че краката Ви са добре екипирани, за да се справите с промените в ежедневието. Както при всяка друга програма, започнете постепенно, за да предотвратите евентуални травми, а също така и да избегнете усложнения в ставите, мускулите и сухожилията, които и без това вече са подложени на огромно натоварване поради излишните килограми, които носите. Проверете дали обувките, с които ще спортувате, са Ви по мярка, почиствайте и под- сушавайте добре краката си след упражненията. Проверявайте състоянието на стъпа- лата си поне веднъж седмично или веднъж дневно ако сте диабетик, за рани или инфе- кции. Носете чорапи, които попиват потта, за да поддържате ходилата си сухи и за да избегнете гъбични инфекции. Ако вече имате ортопедични стелки, вземете ги със себе си и си купете нови спортни обувки. Споделяйте с ортопедичния техник всяко ново зани- мание и упражнение, което сте планирали, за да го има предвид когато проектира новите Ви стелки.
Възпалените стъпала, колене и глезени могат значително да намалят удоволствието от вървенето по време на поход. Дисбалансът в ходилата се увеличава още повече, ако носите багаж или раница, а движението през неравни терени може да събуди стари травми или да доведе до нови, които биха се лекували трудно предвид отдалечеността или изолираността на района.
Най-често срещаните травми по време на туристически поход са изкълчване на глезена или стъпалото, фрактури, разтежение на прасеца, тендинит и разкъсване на ахиле- совото сухожилие, разтежение на пателарното сухожилие и мускулите на подбедрицата. Пришките, бунионите (изпъкналите кокалчета) и мазолите също могат да превърнат чудесното приключение в изтощителен кошмар. Тъй като често е трудно и дори невъзможно да се получи медицинска помощ по време на туристически поход, особено в отдалечени райони, нужно е да се вземат предпазни мерки, за да се намали риска от травми.
Ортопедични стелки по поръчка и предпазване от травми
Добре изработените и добре пасващи индивидуални стелки спомагат да се възстанови биомеханичния баланс, облекчават болката и натиска в долните крайници и ханша. Стелките осигуряват по-добро разпределение на тежестта на тялото върху стъпалата, като намаляват натиска върху възпалените точки, които в противен случай биха се превърнали в пришки или във възпалени кокалчета, мазоли и калуси. Използването на ортопедични стелки ще намали натоварването върху мускулите на краката, когато ходилата не са на равна повърхност, като по този начин ще се намали умората и ще се увеличи издръжливостта, и ще се удължи времето, през което удобно ще можете да се
наслаждавате на красотата на природата.
От изключителна важност е да съобразите избора си на туристически обувки с типа на вашето стъпало, както и с вида на туристическата дейност, която планирате да извършвате. Ако сте се отправили на по-дълъг поход, добре е да изберете по-твърди обувки с подходяща опора за глезените, докато по-леките обувки са подходящи за еднодневни разходки или по-леки туристически преходи. Ако излетът Ви е планиран за топло време, добре е да изберете обувки от “дишаща” материя, които не запарват краката, или водонепромокаеми обувки за места с влажен климат или в райони, където има потоци или мочурища. За неравен терен изберете обувки с дебели подметки.
В случай, че имате биомеханични проблеми, които налагат използването на ортопедични стелки, те трябва да бъдат изяснени преди да си купите туристически обувки. Ако вече имате и ползвате стелки, носете ги когато си купувате обувки и се уверете, че обувката Ви става, когато сложите стелката вътре. Опитният продавач-консултант ще измери ходилото Ви и ще изчисли приблизителното тегло на раницата, за да пресметне колко ще се разшири стъпалото Ви, за да поеме допълнителната тежест, а също и ще ви препоръча обувка, чиято форма съответства на формата на крака Ви. Всеки уважаващ себе си продавач-консултант ще предложи да разпъне обувките, ако имате буниони или други деформации. Някои продавачи дори ще Ви предложат малка наклонена дъска, за да проверите как ще се чувствате с обувките, когато вървите по наклон.
Освен фрактури, медиален тибиален стрес синдром (МТСС) и буниони, планинарите с високи сводове могат да получат и плантарен фасциит, разтежение на ахилесовото сухожилие, пателофеморален синдром, както и травми от пренатоварване. Производителят на Вашите индивидуални ортопедични стелки трябва да може да прецени състоянието на стъпалата Ви, за не се допускат тези често пъти болезнени и
трудни за лекуване травми.
Докато се изкачвате, добре е да сваляте обувките и чорапите си от време на време, за да позволите на кръвообращението да се нормализира и да намалите натоварването върху костите на краката, а също така и да позволите на чорапите и на влажната кожа да изсъхнат. Изберете чорапи, съобразно с целта, обувките и климата. Качествените туристически чорапи ще попият потта от ходилата Ви, като по този начин ще предотвратят появата на гъбички и ще омекотят триенето на обувките. Мийте краката си редовно и режете ноктите си, тъй като постоянното притискане на пръстите в бомбетата на обувките, може да доведе до възпаление или врастване на ноктите. Предварителната подготовка, съчетана с ежедневна хигиена, предназначена да гарантира колкото е възможно по-голяма чистота и сухота на кожата, ще спомогнат за предотвратяването на множество травми, често срещани по време на туристически походи.
Приятна разходка!